Jak działa nanosrebro?

Jak i na co działa nanosrebro?

Wyjątkowe właściwości srebra znane już były w Starożytnej Grecji i Rzymie, ale w medycynie zyskało ono na znaczeniu dopiero w pierwszej połowie XX wieku. Dzięki rozwojowi nauki i świadomości społeczeństwa, surowiec ten staje coraz bardziej doceniany i powszechnie stosowany. Coraz częściej określa się je mianem “naturalnego antybiotyku”. To wszystko za sprawą jego działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwwirusowego. 

Zastosowanie srebra

Na dzień dzisiejszy srebro jest stosowane w różnych postaciach i formach, jako dodatek do płynów, aerozoli, maści, opatrunków, mydeł i wielu innych. Współcześnie w medycynie wykorzystuje się m.in. opatrunki, płyny i maści z jonami srebra przyspieszające gojenie, krople do uszu oraz aerozole do gardła z nanokoloidem srebra o działaniu przeciwzapalnym. Ponadto działa ściągająco przy otwartych ranach, przy czym skóra pozostaje elastyczna. Kolargol (rozdrobnione srebro z białkiem lub żelatyną) wykorzystywany jest w leczeniu egzemy, łuszczycy, trądziku.

Działanie srebra

Ważne jest to, aby ogólna powierzchnia srebra była jak największa, co uzyskuje się dzięki rozdrabnianiu cząsteczek na jak najmniejsze drobinki nanosrebra. Im mniejsze drobiny srebra, tym więcej jonów srebra uwalnia się w kontakcie z tlenem i tym silniejsze działanie przeciwdrobnoustrojowe. W porównaniu do metalicznego srebra, w preparacie NANO SILVER aerosol SANITIZER mamy do czynienia z nieporównywalnie większą powierzchnią ogólną. Jest to cecha bardzo pożądana w przypadku wszelkich preparatów do dezynfekcji.

Dlaczego jony srebra są tak ważne? W obecności tlenu, drobiny srebra mają zdolność do uwalniania bardzo reaktywnych jonów srebra. Te natomiast wiążą się z grupą tiolową w białkach bakteryjnych, co w konsekwencji powoduje zmiany strukturalne w ścianie i błonie komórkowej bakterii i prowadzi do jej śmierci. Ze względu na dużo większą powierzchnię, w przypadku preparatów z nanosrebrem mamy do czynienia ze znacznie intensywniejszym uwalnianiem jonów Ag+ i silniejszymi właściwościami bakteriobójczymi.   

Czy srebro jest bezpieczne?

Bardzo istotne jest to, że komórki ssaków mają zupełnie inną budowę. W ich ścianie komórkowej nie znajdują się peptydoglikany (to z tym składnikiem ściany komórkowej bakterii wiążą się jony srebra), więc na nie srebro po prostu nie działa. Widzimy więc, że srebro działa wybiórczo w stosunku do bakterii. Warto też dodać, że komórki bez ściany komórkowej odpornej chemicznie również będą wrażliwe na działanie srebra. 

Srebro zamiast antybiotyków?

Coraz więcej wspomina się również o problemie antybiotykooporności. Leki, którymi na dzień dzisiejszy dysponuje medycyna, za kilka lat mogą niestety okazać się nieskuteczne. Srebro natomiast jest skuteczne w przypadku ponad 650 drobnoustrojów chorobotwórczych. Antybiotyki mają różne mechanizmy działania, jedne hamują syntezę ściany komórkowej, inne zakłócają syntezę kwasów nukleinowych, natomiast bakterie uodparniają się na ich działanie, np. wytwarzając enzymy niszczące dany antybiotyk.

Pomimo tego, że srebro działa wybiórczo wobec bakterii, zachowuje się jak “antybiotyk” o szerokim spektrum działania, ponieważ powoduje obumarcie wszystkich bakterii ze względu na ich budowę ściany komórkowej. Drobnoustroje nie uodparniają się na jego działanie.

Działanie srebra na wirusy i grzyby

Drobiny srebra uśmiercają również wirusy, przypuszcza się, że tworzą kompleksy srebra z DNA i/lub RNA albo niszczą ich kwasy nukleinowe. Potrzebne są dalsze badania, aby dokładnie wyjaśnić ten mechanizm działania. W przypadku drożdżaków hamuje działanie enzymu izomerazy fosfomannozy. 

NanoSilver480x480_bez_tla

Czy warto stosować srebro?

Srebro stosuje się już od czasów starożytnych i nie ma wątpliwości, że nadal będzie stosowane. Ma ono naprawdę olbrzymi potencjał. Szuka się coraz to nowych zastosowań i rozwiązań ze względu na jego szerokie spektrum działania wobec bakterii, wirusów i grzybów. Srebro dodawane jest nie tylko do preparatów do dezynfekcji, ale również stosowane na ogromną skalę w przemyśle, m.in. do produkcji styków, bezpieczników, przewodników oraz jako dodatek do farb pleśnioodpornych. 

Aby w pełni wyjaśnić niektóre mechanizmy jego działania wobec konkretnych drobnoustrojów, wciąż potrzebne są dalsze badania, dlatego jest to temat bardzo szeroki i wciąż otwarty dla współczesnej nauki. Możliwe, że dalsze badania przyniosą nam jeszcze bardziej zaawansowane i zaskakujące zastosowania dla srebra.