Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?

Jak chronić domowników przed zakażeniem COVID?

Rok temu chyba nikt nie przypuszczałby, że cały świat zostanie sparaliżowany w obliczu pandemii COVID-19. Z początku nie było do końca wiadomo, z jakimi dokładnie zagrożeniami wiąże się zakażenie, dzisiaj z każdym dniem dowiadujemy się coraz więcej o wirusie z Wuhan, zostały również wprowadzone pierwsze szczepionki. Mało już jest osób, które nie znają lub chociażby nie słyszały o osobie ze swojego najbliższego otoczenia, która zachorowała, problem jest realny i może dotknąć każdego z nas. Infekcję można przejść bezobjawowo i szybko wrócić do codziennych obowiązków, ale czasem niestety zakażenie może przebiegać bardzo ciężko, w szczególności u starszych osób.

 

Boże Narodzenie to czas, który spędzamy z najbliższymi, w gronie rodzinnym. W tym roku te święta nie będą takie same, także ze względu na wprowadzone restrykcje i ograniczenia. I pomimo tego, że w tym roku nie powinniśmy organizować wielkich zgromadzeń rodzinnych, warto zadbać o bezpieczeństwo nasze i najbliższych w tym czasie. Częstym problemem staje się sytuacja, gdy jeden z domowników ma izolację domową, a pozostali przebywają na kwarantannie. Co zrobić, gdy izolacja została zakończona, a my wciąż mamy obawy przed spotkaniem z najbliższymi, bojąc się zarażenia naszych członków rodziny? W tym artykule przedstawimy Wam kilka wskazówek, które pomogą zarówno osobom przebywającym na izolacji domowej nie zarazić pozostałych domowników oraz jak przygotować nasze mieszkania i domy do Świąt, aby móc cieszyć się bezpiecznym otoczeniem.

1) Wietrzenie

Wydaje się banalne, ale jest to absolutna podstawa. Zima, a właściwie to częste przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, sprzyja rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jest on bezpośrednio przenoszony w powietrzu przez kropelki śliny- dlatego też tak ważne jest zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu. Jeśli jednak tego nie zrobimy, z upływem czasu maleńkie cząsteczki powstałego aerozolu z wirusem rozprzestrzeniają się po całym pomieszczeniu i stanowią potencjalne ryzyko zakażenia dla pozostałych domowników. Wietrzmy więc wszystkie pomieszczenia co najmniej kilka razy dziennie po 10-15 minut, gdyż w słabo wentylowanych pomieszczeniach przenoszenie wirusa może wzrosnąć nawet o jedną trzecią. 

2) Izolacja

Aktualnie izolacja domowa zostaje nałożona automatycznie na osoby, u których test na obecność koronawirusa ma wynik dodatni. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, to osoba zarażona powinna przebywać całą dobę, w jednym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym nie przebywają pozostali domownicy.

3) Osobne przedmioty codziennego użytku

Bardzo często okazuje się, że całkowite odizolowanie jednego z domowników nie jest w ogóle możliwe, ze względu np. na obecność tylko jednej łazienki w mieszkaniu. Co robić w takim wypadku?

  • Osoba zakażona powinna korzystać z łazienki w ostatniej kolejności. Po skorzystaniu z toalety należy bezwzględnie zdezynfekować wszystkie używane powierzchnie- muszlę klozetową, armaturę, klamki, szafki – wszystko to, czego dotykaliśmy.
  • Przygotowanie osobnych naczyń, sztućców. Osoba chora powinna mieć swój zestaw, który po spożyciu posiłków będzie mogła wystawić poza pokój. Takie naczynia najlepiej umyć w zmywarce w temperaturze minimum 60 stopni. Jeśli nie mamy zmywarki- gorąca woda z detergentem również da radę, nie zapominajmy jednak, żeby później również dokładnie umyć same dłonie ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.
  • Ręczniki i przybory toaletowe- zamiast trzymać je w łazience wraz z rzeczami pozostałych domowników, lepiej mieć je ze sobą, a ręczniki wymieniać co 2 dni.
  • Brudne ubrania, pościel i ręczniki osoby chorej najlepiej pakować do dużego foliowego worka w pokoju. Rzeczy osoby chorej pierzemy bez ubrań zdrowych domowników, w temperaturze co najmniej 60 stopni. Z delikatnych ubrań, których nie można uprać w taki sposób, najlepiej podczas trwania choroby zrezygnować i wybrać inne, które będą mogły zostać uprane w odpowiednio wysokiej temperaturze.
  • Osoba chora powinna mieć swój osobny worek na śmieci. Gdy się zapełni, najlepiej zapakować go w nowy worek, zamknąć i wyrzucić do śmietnika, a po wszystkim umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.
  • Codziennie dezynfekujmy wszystkie powierzchnie i przedmioty codziennego użytku. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile razy w ciągu dnia dotykamy telefonu czy pilota od telewizora. Nie zapominajmy o blatach, stołach, klamkach, włącznikach światła, kanapach, fotelach, krzesłach, klawiaturach.

4) Dezynfekcja samochodu

Pojechałeś zrobić test, okazało się, że wyszedł dodatni, jesteś na izolacji domowej. Co w takim wypadku z samochodem? Jeśli inna osoba ma korzystać z samochodu, w którym przebywała osoba zakażona koronawirusem osoba, wystarczy kilka prostych czynności, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się. Miejmy na uwadze, że według przeprowadzonych badań wirusy mogą przeżyć do 24 godzin na powierzchniach papierowych i kartonowych. Znacznie dłużej, bo kilka dni mogą przebywać na gładkich powierzchniach z tworzyw sztucznych i ze stali. Z takich materiałów najczęściej są wykonane samochodowe wnętrza, więc lepiej przeprowadzić tych kilka prostych czynności, by zmniejszyć ryzyko zakażenia:

  • Załóż jednorazową maseczkę i rękawiczki.
  • Spryskaj wnętrze pojazdu preparatem dezynfekujący, najlepiej w aerozolu. Ważna jest właśnie ta postać, nie tylko ze względu na wygodę zastosowania, a także skuteczność. Korzystając z aerozoli rozpylamy stosunkowo niedużą ilość preparatu na dużej powierzchni. Postać aerozolu umożliwia nam przede wszystkim równomierną aplikację preparatu. Możesz skorzystać z naszego produktu – Nano Silver Aerosol Sanitizer – który świetnie sprawdzi się właśnie do dezynfekcji wnętrz samochodowych. Po jego aplikacji nie ma potrzeby przecierania powierzchni szmatką, ponadto dzięki specjalnej dyszy będziesz stanie spryskać nim nawet trudno dostępne miejsca (puszkę można używać także „do góry nogami”- co wyróżnia go spośród innych aerozoli). Zwróć szczególną uwagę na najczęściej dotykane miejsca- kierownicę, skrzynię biegów, hamulec ręczny.  
  • Po całym zabiegu zamknij samochód, pozbądź się rękawiczek i maseczki. Pozwól, aby środek dezynfekcyjny miał szansę zadziałać. W przypadku preparatu Nano Silver Aerosol Sanitizer pełne działanie wirusobójcze występuje już po 5 minutach, a powierzchnia jest zdatna do użytku po odparowaniu preparatu.  
  • Pamiętaj, aby niezależnie od tego, jaki środek dezynfekcyjny wykorzystasz, nie wdychać jego oparów! Jeśli nie chcesz wykonać zabiegu samodzielnie, możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która przeprowadzi taką dezynfekcję za Ciebie.

 

Mamy nadzieję, że tych kilka prostych wskazówek pomoże Ci zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich w tym trudnym okresie.

Życzymy Wam przede wszystkim zdrowia, spełnienia marzeń i pogody ducha. Niech te Święta Bożego Narodzenia będą radosne, cieszmy się czasem spędzonym z naszymi Najbliższymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *